ARCHIPELAG WYSP KANARYJSKICH (Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarotte, La Palma, El Hiero, La Gomera)

Fuerteventura jest jedną z siedmiu zamieszkałych Wysp Kanaryjskich - ok. 100 tys. stałych mieszkanców, 1659,7 km kw powierzchni. Położona jest na Oceanie Atlantyckim w odległości ok 1100 km od brzegów Hiszpanii i ok 120 km od brzegów Afryki.Nazywana klejnotem Wysp Kanaryjskich lub Wyspą Spokojną, długa na 98 km i 30 km szeroka. Znajduje się na tej samej szerokości geograficznej co Meksyk i na Floryda i cieszy 3000 godzinami słonecznymi w roku. Oceaniczno–subtropikalny klimat sprawia,że mówi się o panującej tu „wiecznej wiośnie”.

Czytaj więcej

Na wyspie dominuje pustynny krajobraz wraz z masywem wulkanicznym przeplatanymi oazami zieleni skupionymi wokół luźno rozmieszczonych miejscowości i wszechobecny Atlantyk. Klimat panujący na wyspie jest suchy, wyspa ma najniższą sumę opadów rocznych spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich, zaledwie 300 mm/1 km2. Fuerteventura posiada najdłuższą linię

brzegową i naturalne, szerokie piaszczyste plaże (jest ich ponad 150), szarożółte pasma wzniesień i rozległe równiny. Wyspa jest z chęcią odwiedzana przez miłośników wind- i kitesurfingu panują tu idealne warunki, wiatry, optymalna temperatura wody i powietrza stwarzają jedne z najlepszych na świecie warunków do uprawiania tych sportów - na plaży Playa de Sotavento de Jandia co roku odbywają się mistrzostwa świata w tych dyscyplinach.

Fuerteventura Fuerteventura Fuerteventura Fuerteventura hiszpania, Fuerteventura

Temperatura całoroczna na Fuerteventura i godziny słonecznemiesiąc

Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paz Lis Gru

Temperatura w dzień

19° 20° 20° 23° 26° 28° 29° 30° 30° 28° 23° 20°

Temperatura wody

19° 19° 19° 19° 20° 22° 23° 24° 25° 25° 21° 19°

Godzin słonecznych

6 6 6 7 7 8 9 10 11 11 8

[collapse]

FUERTEVENTURA to najstarsza, licząca 22 miliony lat, najdłuższa i druga, co do wielkości wyspa Archipelagu Wysp Kanaryjskich (hiszp. Islas Canarias, oficjalna nazwa jednostki administracyjnej Comunidad Autónoma de Canarias), położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki, zaliczanych do Makaronezji (z gr. Μακάροι Νήσοι/Wyspy Szczęśliwe). Wyspy należą do Hiszpanii i tworzą 2 prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.

Czytaj więcej

Fuerteventura należy do prowincji Las Palmas. Jej linia brzegowa ciągnie się na długości 340 kilometrów, z czego większość to piękne plaże, na które piasek nawiewany jest wprost z Sahary. Odległość dzieląca wyspę od kontynentu afrykańskiego wynosi niewiele ponad 100 km. Fuerteventura znana była już starożytnym Rzymianom, którzy nazywali ją "Planarią", ze względu na charakterystyczne stosunkowo płaskie ukształtowanie terenu. Najwyższy szczyt Fuerteventury to mierzący tylko 807 m.n.m Pico del Zarzo. W XI wieku p.n.e. na Fuerteventurę i sąsiednią wyspę Lanzarote przybyły statki Fenicjan, a prawie 200 lat później o wyspie wspomniał Homer w „Odysei". Majos (Mahos) inaczej Majorero (Mahorero) czyli pierwsi osadnicy wyspy przybyli na Fuerteventurę z Północnej Afryki, zamieszkując jaskinie, jak również w ziemię wkopane szałasy. Ludzie Ci hodowali kozy, jedli małże i ziarno, wyrabiali proste naczynia ceramiczne. Za ich czasów wyspa podzielona była na Królestwo Północne – Maxorata, gdzie władzę sprawował Król Ayoze, oraz Królestwo Południowe - Jandía (czyt. handija), gdzie rządził Król Guize. Królestwa były przedzielone kamiennym murem, do dziś dnia można oglądać jego pozostałości w okolicy miejscowości "La Pared” (ściana). Kiedy normański baron Jean de Bethencourt po raz pierwszy przybył na Fuerteventurę w 1402 r., jego oczom ukazał się przedziwny widok. Mieszkali tu ludzie jakby żywcem wyjęci z czasów nieco tylko odległych od epoki kamienia łupanego, zarówno pod względem wyglądu jak i stosowanej technologii. Żyli razem w grupie zaledwie kilkuset osobowej, w prymitywnie zorganizowanym społeczeństwie w którym spory rozstrzygano w trakcie walk dwóch przeciwnikow, przypominającej stylem współczesne zapasy. Z tej tradycji wywodzi sie dzisiejszya dyscyplina kanaryjska znana pod nazwą …… Niemniej jednak stwierdzono, że byli to ludzie spokojni, urodziwi, o wysokich standardach moralnych.

Bethencourt przybył na wyspę z dwóch powodów. Po pierwsze, chciał odkryć dokąd płynie słynna "Rzeka Złota", czyli gdzie kończy się szlak handlowy prowadzący przez Saharę. Po drugie zamierzał nawrócić tubylców na chrześcijaństwo. Napotkawszy silny opór, wrócił do swoich kastylijskich mocodawców po posiłki. Gdy powrócił 1404r. z konkwistadorami, odkrył, że mieszkańcy wyspy wybudowali fort w Valtarajal (później znanym jako Betancuria) i w Rico Roque (w pobliżu El Cotillo). Niestety uzbrojeni jedynie w harpuny i drągi przeciwko strzelbom szybko zostali pokonani. W styczniu 1405 r. obaj królowie Fuerteventury poddali się, a mieszkańcy podążyli w ich ślady. pozwolono im egzystować, a władcy odzyskali nawet część swojej ziemi. Wyspa początkowo nosiła nazwę Erbania, co prawdopodobnie odnosiło się do muru (w języku berberyjskim bani), który oddzielał królestwa. Pierwsze wzmianki o „Forte Ventura” pojawiają się na mapach w 1339 r. Popularna legenda głosi, że kiedy Bethencourt wylądował na wyspie, wypowiedział słowa "Que fuerte ventura”, czyli „jaka silna przygoda”. Bardziej prozaiczne wyjaśnienie odnosi się do wiejących na wyspie wiatrów "Fuerto viento”, co oznacza silny wiatr. Stolicą Fuerteventury była Betancuria z celowym zamysłem umiejscowiona z dala od wybrzeża, by uniknąć najazdów berberyjskich piratów. Niestety nie zniechęciło to najeźdźców, którzy w 1593 r. zniszczyli znajdujący się tam kościół.W 1492 roku Wyspy Kanaryjskie były ostatnim miejscem postoju Krzysztofa Kolumba przed wyruszeniem w podróż na zachód. W 1835 roku stolicą wyspy zostało Puerto del Rosario. W 1852 roku wyspa stała się miejscem wolnego handlu, dzięki Izabeli II Hiszpańskiej. W 1927 roku Fuerteventura, razem z Lanzarote, stała się częścią prowincji Gran Canarii. W latach 40. XX wieku na wyspie powstało lotnisko, natomiast w latach 60. na wyspie pojawili się pierwsi turyści, powstało aktualne lotnisko i zaczęto budować hotele i infrastrukturę turystyczną. W 2009 roku wyspę uznano za rezerwat biosfery UNESCO.Betancuria stolicą pozostawała do roku 1834, później stało się nią Puerto del Rosario.

Fuerteventura zwana jest czasem "KOZIĄ" wyspą. Określenie to pochodzi od ilości tych zwierząt. Kozy jako nieliczne, które są wstanie przetrwać dość ciężkie warunki, panujące na wyspie. Spotkać tu możemy 30 odmian kóz w najróżniejszych mieszankach ubarwienia i to właśnie one stały się symbolem wyspy. Kolejnymi zwierzętami, które możemy tu spotkać są wielbłądy, które zostały sprowadzone w 1405 r. przez Normanów. Używane były do prac polowych i, jako zwierzęta pociągowe – aż do lat 50-tych XX w. Obecnie wielbłądy znajdują się na terenie Oasis Parku i traktowane są jako atrakcja turystyczna. Przesympatycznym zwierzątkiem mieszkającym na wyspie jest Pręgowiec Berberyjski.Podobne do wiewiórki stworzonka można spotkać na całej wyspie, w szczególności upodobały sobie miejsca, gdzie przebywają ludzie. Bywają oswojone i bardzo zabawne, zachęcając w ten W 1492 roku Wyspy Kanaryjskie były ostatnim miejscem postoju Krzysztofa Kolumba przed wyruszeniem w podróż na zachód.
W 1835 roku stolicą wyspy zostało Puerto del Rosario. W 1852 roku wyspa stała się miejscem wolnego handlu, dzięki Izabeli II Hiszpańskiej. W 1927 roku Fuerteventura, razem z Lanzarote, stała się częścią prowincji Gran Canarii. W latach 40. XX wieku na wyspie powstało lotnisko, natomiast w latach 60. na wyspie pojawili się pierwsi turyści,

powstało aktualne lotnisko i zaczęto budować hotele i infrastrukturę turystyczną. W 2009 roku wyspę uznano za rezerwat biosfery UNESCO. turystów do podarowania im orzeszka, ziarna słonecznika czy jakiegoś innego przysmaku.

[collapse]


Atrakcje turystyczne Fuerteventury

Puerto del Rosario -stolica wyspy Założone w XIX wieku miasto portowe, stolicą wyspy stało sie w 1860 roku z uwagi na wzrastającego znaczenia tutejszego portu. Liczy ok. 40tys. mieszkańców położone przy opodal pieknej piaszczystej plaży Playa Chica. Miejsca, które warto zobaczyć to przede wszystkim: Nuestra Senora del Rosario – kościół o klasycyzującej fasadzie z 1824 roku, dom/muzeum, w którym przez kilka lat mieszkał pisarz i filozof Miguel de Unamuno (1864-1936) - Casa Museo de Unamuno. Przy nadmorskiej promenadzie można podziwiać ponad 100 współczesnych rzeźb, które stały się turystyczną atrakcją miasta.Stolica pełni głównie rolę bazy, z której autobusami można dotrzeć praktycznie do każdej części wyspy. Położone 5 km od miasta ogromne lotnisko jest w stanie przyjąć blisko 5mln turystów rocznie. W Puerto del Rosario znajduje się też port, pełniący głównie rolę handlową,, raz w tygodniu przybywają tu duże statki rejsowe. W Audytorium Insular - sali widowiskowej z ponad 570 miejscami organizowane są liczne imprezy kulturalne z udziałem znanych artystów światowych.

Czytaj więcej

W mieście znajduje sie kilka muzeów tematycznych, a także kilka sal wystawowych zarówno publicznych jak i prywatnych.
W mieście odbywa sie szereg imprez i festynów. Jak na wszystkich tych Wyspach Kanaryjskich , jeden z najbardziej tradycyjnych festiwali obchodzony w Puerto del Rosario to karnawał, obchodzony między lutym i marcu. To barwne parady uliczne z wyborem Królowej karnawału włącznie.
Kolejne święto odbywa się 7 października na cześć Matki Bożej Różańcowej na cześć Matki Boskiej Różańcowej. W Wielkim Tygodniu odbywa się procesja z Najświętszym Chrystusem Dobrej Śmierci prowadzonym w procesji przez legionistów.
Poszczególne dzielnice stolicy świętować również swoje święta
Obchody N.M.P Patronki Morza w El Charco (1 czerwca)
Obchody Św. Piotra w La Charca (6 czerwca)
Obchody Św, Jana w Los Pozos (24 czerwca)
Obchody San Marcial w Majada Marcial (30 czerwca)
Uroczystości Najświętszego Serca w Fabelo (3 lipca)
Fiesta de la Peña w 90 domach (20 września)
Puerto Rosario to również atrakcje zakupowe w położonym w ścisłym centrum miasta centrum handlowym Las Rotondas.
W odległości ok. 5 km na południe znajduje się piękna plaża Playa Blanca.

[collapse]

Miejscowości

Corralejo

Małe miasteczko portowe na północy wyspy, na wprost malutkiej wysepki Isla de Lobos,
Coralejo wraz z Morro Jable na południu i Caleta de Fuste stanowią najważniejsze ośrodki wypoczynku turystów. Z Corralejo można wybrać się promem na pobliską Lanzarote lub popłynąć na pobliską wysepkę Las Lobos. Dużą atrakcją Coralejo są białe piaski wydm po południowej stronie miejscowości, które należą do Parku Krajobrazowego "Parque Natural de Corralejo".

Isla de Lobos

Lobos to mała wysepka o powierzchni zaledwie 4,5 km/kw opodal północnego skraju Fuerteventury, Jej nazwa pochodzi od dawnych mieszkańców czyli Lwów Morskich (Wilków Morskich). Można tam dotrzeć promem lub statkiem wycieczkowym z Coralejo.

La Oliva
Piękne historyczne miasteczko położone na rozległej równinie otoczonej barwnymi szczytami wulkanicznymi oraz wzgórzami.w odległości ok. 30 km, w kierunku na południowy wschód
od Puerto del Rosario. Mimo, że mieszka tu tylko ok. 700 mieszkańców ciągle nosi ślady dawnej świetności. W centrum miasta usytuowana jest czarna bazaltowa dzwonnnica XVIII- wiecznego kościoła - Iglesia de Nuestra Seniora de La Candelaria, na południu znajduje się również pochodzący z tych samych czasów Casa de Los Coroneles tzw "Twierdza Pułkowników”, kich piratów.

Betancuria

Dawna stolica wyspy, położona w jej środkowej części, założona przez Jeana de Bethencourta
w 1405 roku. Swoja świetność za sprawą franciszkanów datuje na wiek XV , z uwagi na liczne dobra franciszkańskie i krążące o nich legendy, często grabiona i niszczona przez europejskich
i marokańskich piratów. Piękna świątynia de Santa Maria wzniesiona jest najsłynniejszym, najstarszym i najliczniej odwiedzanym zabytkiem sakralnym na Fuerteventurze. Zaliczana jest do nielicznych obiektów pochodzących z okresu późnego renesansu na Wyspach Kanaryjskich.
Na północ od miasteczka w odległości kilku kilometrów, znajduje się przepiękny punkt widokowy z którego roztacza się imponująca panorama okolicy.

Antigua
Osada w głębi wyspy z jednym z najstarszych kościołów z XVIII - Nuestra Seniora de Antigua,
z ciekawym ołtarzem, niecały kilometr na północ znajduje się "Molino de Antigua" - całkowicie odnowiony wiatrak z malowniczym obejściem i roślinnością typową dla wysp Kanaryjskich.
W niewielkiej odległości na północ znajduje się La Ampuyeta z XVII wieczną kaplicą "Ermita de San pedro de Alcantara" wybudowana przez francuzów z ręcznymi malowidłami ściennymi.

Pajara

Pajara i jej XV wieczny piękny kościół "Iglesia de Nuestra Senora de Regla" jest przykładem wpływów na wyspę sztuki Ameryki Łacińskiej a konkretnie Meksyku. Bardzo interesujący jest drewniany strop, przepiekny ołtarz oraz ozdoby nad głównym portalem, dekorowane motywami zwierzęcymi nawiązujące do kultury azteckiej.

Ajuy

Malutka miejscowość przy zachodnim wybrzeżu Atlantyku, które czaruje i zachwyca swym wyglądem, zaobserwować tam można skamieniały piasek, który swoimi różnymi kształtami uświadamia nas, iż natura jest najoryginalniejszym i jedynym w swoim rodzaju artystą. Znajdują się tam również jaskinie, a człowiek czuje się, jak w opowieści o piratach i ukrytych skarbach. Urokliwa wioseczka ze znanymi na całej wyspie restauracjami rybnym sprawiają, że od razu po wyjściu z samochodu masz na nią ochotę, gdyż w powietrzu unosi się jej smakowity zapach.
Gran Tarajal
Miasteczko portowe przy wschodnim wybrzerzu wyspy z szeroką miejską plażą z drobnym grafitowym piaskiem i piękną promęnadą przy której zlokalizowane są liczne kafejki i restauracje ze specjalnościami lokalnej kuchni. Liczne atrakcje krozrywkowe czynia to miejsce niezwykle atrakcyjnym dla miłośników lokalnej kultury i tradycji. W Gran Tarajal można poczuć lokalny klimat wyspy uczestnicząc w organizowanych tu często festynach, koncertach i imprezach ściśle powiązanych z kulturą majoreros.

Tarajalejo
Mała wioska rybacka, do której warto przyjechać na do restauracji rybackich na świeżą rybę
i inne przysmaki pochodzące wprost z Atlantyku. spacer piękną promenadą wzdłuż ciemnej, wulkanicznej plaży na pewno zachęci do powrotu.

La Pared
La Pared to kolejne miejscowość i fragment wybrzeża położono przy zachodnim wybrzeżu wyspy. Tu Atlantyk pokazuje swoje odmienne oblicze. Rozbijające się o ciemne skały, wydaje groźne pomruki, małe piaszczyste zatoczki urzekają swoim czarem,a zachód słońca tu obejrzany, na trwale pozostaje w pamięci, wybrzeże mimo swojego ostrego charakteru, po bliższym poznaniu zyskuje nasze zainteresowanie, posiada miejsca zachwycające swoją wyjątkowością. Na zachodnim wybrzeżu nie można się kąpać , jest to niezwykle niebezpieczne z uwagi na niebywale silne prądy oceaniczne. Warto natomiast skorzystać z oferty licznych szkółek surferskich tu zlokalizaowanych, aby pod okiem wytrawnych instruktorów zakosztować przyjemności posurfowania w na falach, w doskonałych warunkach jakie oferuje La Pared.

Costa Calma
W dosłownym tłumaczeniu „spokojne wybrzeże“ w odróżnieniu od większości miejscowości na Fuerteventurze nie tworzyła się naturalnie przez stulecia, najpewniej z uwagi na brak atrakcyjności zatoki dla rybaków, co tak jak w sąsiednich miasteczkach Tarajalejo, La Lajita czy Morro Jable dałoby początek do powstania portu i rybackiej wioski. Nie było tu też terenów, na tyle żyznych, żeby rolnicy chcieli założyć swoje uprawy. Costa Calmę założyli cudzoziemcy zachwyceni dziewiczą plażą i niewyobrażalnym spokojem miejsca. Istotny jest również fakt, że twórca owianej wieloma legendami „Villi Winter“, ówczesny właściciel półwyspu Jandía, otoczył w 1946 roku cały swój teren wysokimi zasiekami,aby każdy, kto chciał przekroczyć granice jego imperium, musiał pokonać strzeżoną „bramkę“ i zostać dokładnie sprawdzony. Punkt kontrolny znajdował się na wysokości dzisiejszego „Matas Blancas“ (1 km na północ od Costa Calmy), te okoliczności w oczywisty sposób uniemożliwiały turystyczny rozwój regionu. Taki stan trwał do 1964 roku i zakończył się sprzedażą powierzchni wynoszącej ok. 9500 hektarów półwyspu Jandía (mniej więcej od dzisiejszego Esquinzo do okolic La Pared) Costa Calma dziś to spokojny kurort z położony wzdłuż szerokiej złotopiaszczystej plaży Playa de Sotavento z doskonałą infrastrukturą turystyczną oferujący szereg zróżnicowanych atrakcji. Pobliskie spoty to raj dla miłośników sportów wodnych, świetnie oznakowane trasy piesze dają pole do popisu amatorom pieszych wędrówek. Restauracje bary, kawiarnie zapewniają atrakcje miłośnikom wycieczek kulinarnych”, przepiękna plaża ze złotym drobnym piaskiem i spokojny turkusowy Atlantyk… Cóż więcej potrzeba do wymarzonego urlopu…

Morro Jable
Wcześniej mała wioska rybacka z charakterystyczną latarnią morską, położona na południowym wybrzeżu wyspy Fuerteventura obecnie przybrała rangę międzynarodowego kurortu, to co w niej zachwyca, to fakt, iż mimo swojego rozwoju zachowała jednak swój pierwotny charakter. Morro jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów z całego świata. Wielokilometrowe szerokie złote plaże, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, liczne restauracje i bary sprawiają, że wypoczywa się tu naprawdę dobrze. W pobliżu najpiękniejsza na wyspie piaszczysta plaża Playa de Sotavento de Jandía. bezpośrednio do Morro przylega hotelowy kurort Jandia, chętnie odwiedzany przez miłośników shopingu z uwagi na dużą liczbę sklepów i butików.

Cofete
To jedna z najsłynniejszych plaż na Fuerteventurze. Położona w dziewiczym krajobrazie wschodniego wybrzeża, jednym z najbardziej niedostępnych miejsc na wyspie, w otoczeniu wzgórz wulkanicznych, w tym szczytu Pico de la Zarza, nad lazurowymi wodami Oceanu Atlantyckiego. Plaża rozciąga się na długości 14 kilometrów. Dzięki jej dużej powierzchni nie ma tu tłumów i łatwo jest znaleźć ustronne miejsca. Ze stoków okolicznych gór podziwiać można piękny widok na morze. Z powodu silnych prądów morskich i wysokich fal plaża nie jest odpowiednia do kąpania się w oceanie, cieszy się jednak popularnością wśród miłośników żeglarstwa i surfingu. W pobliżu zlokalizowany jest mały zabytkowy cmentarzyk i owiana legendą tajemnicza willa Winter. Dojazd do plaży wiedzie wyboistą szutrową drogą, którą warto pokanać , aby choć na chwilę zapomnieć o cywilizacji.

[collapse]

Muzea / wystawy ect.


,,Muzeum sera w Antiqua''(Museo del Queso Majorero)Ser kozi – „queso majorero“ to specjał z Fuerteventury, któregowyjątkowe walory smakowe są znane daleko poza granicami archipelagu. To typowy produkt regionalny, jedna z najstarszych technologii, bardzo ważny element produkcji rolnej.
Nic dziwnego, że zasłużył na własne muzeum, które 24.07.2014. zostało otworzone
w pięknie odrestaurowanym budynku znajdującym sie terenie „Molino de Antiqua“.
Nakłady na stworzenie muzeum wyniosły ponad 675000 euro.
Ideą „museum del queso majorero“ było pokazanie miłośnikom serowych specjałów procesu ich produkcji. Setki odwiedzających mogą krok po kroku zapoznć się z ponad 2000 letnią tradycją wyrobu sera ściśle powiązaną z lokalną kulturą majoreros.
W centrum nowego założenia muzealnego znajduje się czteroskrzydłowy młyn,
na uwagę zasługuje piękne zagospodarowanie terenu, taras widokowy z ujmującym pejzażem naturalnego krajobrazu wokół Antiqua.
Założeniem wyjściowym projektu było przekazanie zainteresowanym maksymalnej ilości o znaku firmowym wyspy – queso majorero. Na ponad 500m2 powierzchni muzeum odwiedzający w czterech sektorach tematycznych przekazywane są w różnych językach informacje o najważniejszych czynnikach mających wplyw na wyspę. Począwszy od wiadomości z dziedziny geografii, takich jak warunki klimatyczne panujące na wyspie, zwiedzajacy poznają niepowtarzalną tradycję i kulturę serowarstwa, tajniki hodowli kóz. Świetna wizualizacja, sprawia, że prezentacje niezwykle przemawiają do wyobraźni. Tradycyjne stroje używane w procesie wyrobu produkcji sera, przegląd odmian i typów serowych marek i ich receptur, sprawia,

że w miarę zwiedzania ochota na kozi smakołyk rośnie i tu niespodzianka☺
sala degustacji, w której można zachwycić się smakiem oglądanych specjałów.
Muzeum dysponuje również swoim sklepem, w którym do dyspozycji zwiedzających swoje produkty prezentuje i sprzedaje ponad 50 firm produkujących sery
i w którym każdy miłośnik koziego sera na pewno znajdzie coś dla siebie.
Idea projektu nie ogranicza się do przekazania informacji dotyczących serowarstwa.
W sąsiednich salach przewidziane są kolejne wystawy produktów powiązanych z wyspą. Ponadto na terenie przylegajacym do muzeum planowane jest organizowanie wystaw rękodzielnictwa.
Dzięki szerokiemu spektrum projektu pozwoli ponad dwumilionowej liczbie turystów przyjeżdżających rokrocznie na wyspę, zapoznać się z jej historią, kulturą i sztuką.
Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 10-18.
Opłata za wstęp wynosi 1 euro dla mieszkańców archipelagu (rezydentów)
i 2 euro dla turystów. Dzieci do lat 12 mają wstęp wolny.
Gorąco polecamy zwiedzenie tego wyjątkowego miejsca,
My już tam byliśmy - naprawdę warto☺

[collapse]

Rezerwat Biosfery & Starlight

Pisząc o Fuerteventurze nie można pominąć informacji, że cała wyspa jest w całości rozległym, naturalnym Rezerwatem Biosfery z wyjątkowo dobrze zachowanymi zasobami fauny i flory. Fuerteventura to ponad 353’000 hektarów dziewiczych terenów wyłaniających się z piaszczystych wydm, reprezentujących środowisko morskie i wulkaniczne. Różnorodność tej niespotykanej biosfery czyni Fuerteventurę doskonałym obserwatorium przyrodniczo-geologicznym. Wyspa stwarza doskonałe warunki do obserwacji terenów wulkanicznych i środowiska morskiego z ponad 100- kilometrowym wybrzeżem pięknych plaż. Świadoma i odpowiedzialna gospodarka zasobami naturalnymi, poszanowanie tradycji i wartości ekologicznych współegzystujące w zrównoważony sposób z turystyką. Czyni to Fuerteventurę idealnym miejsce wypoczynku niebędącym w kolizji z naturą, co gwarantuje niezapomniane doznania i zachęca do powrotów.
Zalesianie

Lasy na Morro Veloso i Pico de La Zarza

Rząd wyspiarski bardzo dba o aspekt ekologiczny. Wdrażane są nowe projekty i rozwiązania przyjazne dla środowiska jednym z nich jest instalacja nawadniająca, która używa skroplonej wody z mgieł i chmur dla automatycznych izraszaczt, uzupełniających nawilżenie w ramach promocji programu zalesiania wyspy.

Pomimo, że wyspa Fuerteventura znajduje się w pół-pustynnym klimacie, instalacja zraszaczy wody jest również możliwa w wyższych partiach. "Prognozy powodzenia tego projektu, który rozpoczął się równocześnie w dwóch miejscach, Pico de la Zarza, w mieście Pájara (807 m.n.p) i Morro Veloso w Betancurii (675 m.n.p), są bardzo obiecujące”mówi Natalia Evora wyspiarski doradca, kierownik obszaru Rady Ochrony środowiska.

Pobór wody z chmur jest tylko częścią większego projektu, który obejmuje zalesianie tych dwóch obszarach o rodzimym wilgotnym klimacie typowymi gatunkami roślin.
To także budowa ogrodzeń obwodowych i indywidualnych, aby uniknąć dewastacji przez zwierzęt, montaż zbiorników i systemów nawadniających.

Działalność tą, powiedziała Evora, "rozpoczęto w tych samych miejscach, gdzie został już wcześniej opracowany plan zalesiania, ale było niemożliwe przezwyciężenie problemu zaopatrzenia w wodę w odległych obszarach. Z budżetem w wysokości 90’000 euro dwie wyspecjalizowane firmy rozpoczęły realizację tych dwóch projektów w Morro Veloso i Pico de la Zarza. Do zbiornika, przechowującego wodę z chmur i mgieł jest podłączony system samoregulacji, który po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wody, powoduje wyniesienie boi na właściwy poziom, umożliwiający zwolnienie blokady. Następnie dochodzi do otwarcia zaworów i uruchamia się system nawadniania, który pozwala dostarczyć wodę plantacjom roślin.

[collapse]
Msze Fuerteventura

Msze-na-FUE-kopia

[collapse]

Targowiska/bazary

Dla miłośników targów, jarmarków i bazarów Fuerteventura ma również swoją ofertę.W różne dni tygodnia w różnych miejscowościach w stałych miejscach i stałych porach organizowane są targowiska i bazary. Głównymi sprzedawcami są tam zazwyczaj przybysze z Maroko, który oferują swoję towary turystom szukającym pomysłu na prezenty lub pamiątki z wakacji. Na szczególną uwagę zasługuje kanaryjski bazarek w Oasis Park w La Lajita, Lajares i La Oliwa na którym lokalni producenci zdrowej ekologicznej żywności oferują swoje plony i rękodzieła sztuki wyspiarskiej.

Corralejo – Targ afrykański
Poniedziałek i Piątek 08.00 do 14.00
– Jarmark kanaryjski
Sobota 10.00 do 14.00

Caleta de Fuste / El Castillo – Targ afrykański
Sobota 09.00 do 14.00
Costa Calma – Targ afrykański
Środa i Niedziela 10.00 do 14.00

La Lajita / Oasis Park – Jarmark kanaryjski
Niedziela 09.00 do 14.00

Morro Jable – Targ afrykański

Poniedziałek i Czwartek 09.00 do 14.00

Lajares – Jarmark kanaryjski
Sobota 10.00 do 14.00

La Oliva – Jarmark kanaryjski / Casa del Coronel
Wtorek i Czwartek 10.00 do 14.00